Dumnezeu ne-a ales nu pentru că am fi fost buni, ci pentru că El este bun
Cu binecuvântarea și încrederea acordată foarte generos de Preasfințitul Părintele nostru VINCENȚIU, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, și prin alegerea preoților din Protopopiatul Lehliu, parohul Parohiei Plevna a fost ales membru în Adunarea Eparhială a Episcopiei Sloboziei și Călărașilor. Cu acest prilej, adresându-se confraților preoți, candidatul a îndreptat gând de mulțumire și recunoștință către Chiriarhul Bărăganului, rostind apoi un scurt cuvânt referitor la modul în care înțelege relația preotului cu Dumnezeu și slujirea acestuia în cadrul Bisericii.
Atunci când Dumnezeu ne-a ales încă din pântecele mamelor noastre ca martori ai Fiului Său, nu a făcut-o pentru dreptățile noastre din trecut, de acum sau din viitor– căci n-am făcut nimic bun pe pământ – ci din nesfârșita Sa milă.
Îngăduindu-ne să îmbrăcăm, peste hainele noastre omenești, cămașa lui Hristos- reverenda, ne-a chemat să fim părtași preoției netrecătoare a Domnului Iisus, „Care ascultător făcându-Se până la moarte, şi încă moarte pe cruce” nu a venit să judece lumea ci să o mântuiască. Și pentru noi, preoția se concretizează în ascultare și slujire.
În această demnitate în care mă trimiteți astăzi, mă încredințez rugăciunilor voastre, spre a-mi împlini chemarea cu mai multă ascultare și mai multă slujire.

